Обратно в училище: възможности за подобряване на ефективността на политиките за повторно ангажиране и задържане в образователната система на отпаднали ученици
30 януари 2020 г.
На 28 януари 2020 г. изпълнителният директор на Институт за изследвания в образованието – г-жа Асенка Христова подписа договор, с който фактически започва изпълнението на проект „Обратно в училище: възможности за подобряване на ефективността на политиките за повторно ангажиране и задържане в образователната система на отпаднали ученици“.
Проектът е финансиран в рамките на Фонд Активни Граждани България, Схема за финансиране на малки инициативи на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014–2021 г.
Общата сума на проекта е 11 425.60 евро, от които 9 995.60 евро са финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП, а 12.52% е съфинансиране от страна на ИИО.
Продължителността на проекта е 9 месеца.
Целта на проекта е да се анализира
влиянието на качеството на училищния живот върху мотивацията и нагласите на учениците, чувството им за свързаност и принадлежност към училището, емоционалната, поведенческата и когнитивната им ангажираност и
способността на учителите ефективно да управляват класната стая и да работят в мултикултурна среда, с различни нива на подготовка и уязвимост на учениците; и да се предложат 3) възможности за повторно ангажиране и формати за задържане според потребностите на отделните ученици.
По данни на МОН към
началото на учебната 2017/2018 г. 197 659 деца и ученици са били извън
образователната система. Вследствие на работата на екипите по Механизма за
обхват, за 2 години в детските градини и училищата са върнати 42 153 деца (към
април 2019). 7% от тях са отпаднали
отново. Рискът от отпадане остава повишен, а МОН предложи създаване и на екипи
за превенция. Образователната ефективност предполага върнатите деца (с различно
ниво на когнитивни способности, пропуски в знанията, емоционални проблеми и
въздействие на контекстуални фактори) не
просто да присъстват в класните стаи, а да припознаят училището като „тяхното
място“ и да участват активно в учебния процес.
В рамките на проекта ще бъде разработена новаторска методология и ще се проведе изследване на:
Качество на училищния живот. Ще се анализират следните области: – удовлетвореност на българските ученици от училището (социален опит и благосъстояние) – мотивация и нагласи към успехаповеденческа, емоционална и когнитивна ангажираност – чувство за принадлежност към училището – взаимоотношения (атмосфера в класната стая, взаимодействие учител-ученик и ученик-ученик) – възможност (възприятие за значимостта на работата в училище за личностна и професионална реализация)
Капацитет на учителите за ефективно интегриране и задържане на учениците в риск от отпадане. Ще се анализират способностите, нагласите и увереността на учителите ефективно да управляват класната стая, да прилагат стратегии за ангажиране на ученици с различни способности и образователни потребности и да подкрепят позитивното им социално и емоционално развитие.
Изследването ще се интегрира като допълнителен модул в програмата на ИИО „Качество на училищния живот“ и периодично ще се актуализира.
Това ще осигури
аналитична подкрепа за комплекс от свързани политики за интегриране и задържане
в училище на ученици с висок риск от преждевременно напускане на
образователната система, в това число за:
актуализация на националните политики, свързани с
организацията на учебния процес, стратегиите на учене и методите на
преподаване, пред-професионално обучение, последваща квалификация, привличане и задържане на
учители, стимулиране на образователни иновации, създаване на
нови „пътеки на ученето“ и буферни механизми за компенсиране на дефицити
в мотивацията, ангажираността и училищната готовност и др.
насочени общински политики за подобряване на
образователната среда, прилагане на системи за ранно предупреждение, финансово
осигуряване чрез делегираните бюджети или чрез допълнително финансиране,
ангажиране на местните общности, координиране и др.
ИИО започва новата година с одобрен проект „Обратно в училище: предпоставки и механизми за подобряване на ефективността на политиките за обхващане и задържане на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст“.
Проектът се изпълнява в рамките на Схемата за финансиране на малки инициативи на Фонд Активни Граждани България, с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.
Целта на проекта е да анализира:
влиянието на качеството на училищния живот върху мотивацията и нагласите на учениците, чувството им за свързаност и принадлежност към училището, емоционалната, поведенческата и когнитивната им ангажираност;
способността на учителите ефективно да управляват класната стая и да работят в мултикултурна среда, с различни нива на подготовка и уязвимост на учениците
възможности за повторно ангажиране и формати за задържане според потребностите на отделните ученици.
Ще се осигури аналитична подкрепа за
комплекс от свързани политики за обхващане, интегриране и задържане в училище.
Анализите и насоките към политиките ще
подпомогнат капацитета на МОН и общините за вземане на базирани на данни и
доказателства политически решения.
Ще се подкрепи прилагането на мерки за по-добро участие, представяне, ангажираност и образователни постижения на обхванатите ученици.
We use "cookies" to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok