В държави като Германия, Швеция, Холандия, Австрия и Чехия професионалното образование има голяма икономическа значимост, осигурявайки непосредствена заетост за около 90% от младите хора. В Германия, където се прилага ефективен модел на дуално обучение, 92.4% от младежите с професионално образование са заети в рамките на 1-3 години след завършване на училище, в сравнение с едва 68.7% от тези със средно общо образование. Тези данни се отнасят за младежите, които след завършване на средно образование остават на пазара на труда, а не продължават да учат във висшето образование.
В България професионалното образование все още не дава съществено предимство от гледна точка на прехода към пазара на труда.
Данните на Евростат показват, че заетостта сред българските младежи, завършили професионални училища (66.4%) е малко по-ниска от тази на завършилите общообразователни училища (68.6%). Тази заетост е значително по-ниска от средното равнище в ЕС, където средно близо 80% от младежите с професионално образование имат постоянна работа 1-3 години след завършване на училище. От страните членки на ЕС, само в Гърция и Италия наскоро завършилите младежи с професионално образование имат по-ниска заетост. До известна степен по-слабата реализация в България може да се обясни с:
Източник: Евростат